Historia parafii
Kto jeszcze nie był w Łubowie, koło Gniezna, koniecznie powinien zobaczyć ten wyjątkowy, malowniczy zakątek wielkopolskiej ziemi. W Łubowie znajduje się jeden z najstarszych, drewnianych kościołów w Wielkopolsce.
Parafia z drewnianym kościołem istniała już w XII wieku. Pierwszy kościół ufundowała rodzina Dryjów, zwana niekiedy Sobiejuchami. W 1656 roku podczas wojen szwedzkich kościół został doszczętnie spalony. Miejscowa ludność szybko przystąpiła do budowy nowego kościoła drewnianego. Już w 1660 roku odbudowany kościół konsekrował biskup Stanisław Dzianott, sufragan Kijowski, kanonik gnieźnieński i przełożony zakonu maltańskiego – stąd na wieży kościoła można podziwiać krzyż maltański. Kościół odbudowano w stylu renesansowym, zaś boczną kaplicę i wieże dobudowano kolejno w latach 1720 i 1750 dzięki fundacji rodziny Lutomskich.
Kościół jest konstrukcji zrębowej, oszalowany, jednonawowy, z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, do którego od strony północnej przylega zakrystia. Przy nawie od północy kaplica, od południa – kruchta. W kościele istnieje wiele rzeczy, które trzeba koniecznie zobaczyć. Ołtarz główny z ok. poł. XVII wieku z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, czczony przez miejscową ludność jako obraz Matki Bożej Pocieszycielki Wiernych; po obu stronach obrazu figury św. Stanisława i św. Wojciecha. Ołtarze boczne oraz ołtarz w kaplicy bocznej pochodzą z XVIII wieku. „Najstarsza” w kościele jest chrzcielnica z XVI wieku. Na belce tęczowej wewnątrz kościoła rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana z 2 połowy XVII wieku. Tyle jeszcze ciekawych przedmiotów można by wymieniać. Najlepiej przyjechać i „na własne oczy” zobaczyć. Zapraszamy.
Ale to nie wszystko. W parafii jest drugi, zabytkowy kościół – kościół filialny p.w. Wniebowzięcia NMP, także wpisany do rejestru zabytków. Kościół powstał w 1891 roku jako kościół ewangelicki dla pierwszej parafii ewangelickiej w prowincji poznańskiej powołanej przez Królewską Komisję Kolonizacyjną.
Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że do Łubowa trzeba przyjechać.
Tagi: Historia, Historia parafi Łubowo