Historia i przesłanie objawień
Historia objawieÅ„ siÄ™ga poczÄ…tków XIX wieku, kiedy to żoÅ‚nierz Tomasz KÅ‚ossowski w 1813 roku braÅ‚ udziaÅ‚ w bitwie narodów pod Lipskiem. Tomasz na polu bitwy zostaÅ‚ Å›miertelnie ranny. LeżaÅ‚ na ziemi bez szansy na ratunek. Wtedy zaczÄ…Å‚ modlić siÄ™ gorliwie do Matki Bożej, proszÄ…c o pomoc, Å›ciskajÄ…c jednoczeÅ›nie medalik, który nosiÅ‚ na szyi. Wówczas, wedÅ‚ug ludowych podaÅ„, zobaczyÅ‚ idÄ…cÄ… po pobojowisku piÄ™knÄ… kobietÄ™ w amarantowej sukni ze znakiem BiaÅ‚ego OrÅ‚a na piersi. Gdy podeszÅ‚a bliżej, rozpoznaÅ‚ w niej MatkÄ™ Bożą. Maryja obiecaÅ‚a Tomaszowi, że wróci do domu. PoleciÅ‚a jednak, aby po powrocie odnalazÅ‚ wizerunek najwierniej jÄ… przedstawiajÄ…cy. PowiedziaÅ‚a też, aby po znalezieniu wizerunku, umieÅ›ciÅ‚ go w miejscu publicznym, aby ludzie siÄ™ o nim dowiedzieli.
KÅ‚ossowski ocalaÅ‚. PowróciÅ‚ do ojczyzny. OsiedliÅ‚ siÄ™ we wsi Izabelin, znajdujÄ…cej siÄ™ niedaleko Lichenia. Aby zarabiać na życie obraÅ‚ profesjÄ™ kowala i otworzyÅ‚ kuźniÄ™. PielgrzymowaÅ‚ do wielu miejsc kultu maryjnego, modliÅ‚ siÄ™ przed licznymi Jej obrazami, ale żaden nie przedstawiaÅ‚ Matki Bożej takÄ…, jakÄ… Tomasz JÄ… widziaÅ‚. Poszukiwania zajęły KÅ‚ossowskiemu 23 lata. Wreszcie w 1836 roku wybraÅ‚ siÄ™ na pielgrzymkÄ™ do CzÄ™stochowy. Kiedy już wracaÅ‚ do domu, we wsi Lgota pod CzÄ™stochowÄ…, zobaczyÅ‚ grupkÄ™ pielgrzymów modlÄ…cych siÄ™ przy wizerunku Matki Bożej, umieszczonym w przydrożnej kapliczce. PodszedÅ‚ bliżej i spostrzegÅ‚, że obraz przedstawia MatkÄ™ Bożą takÄ…, jakÄ… JÄ… widziaÅ‚ w czasie objawienia. Za pozwoleniem wÅ‚aÅ›ciciela zabraÅ‚ go i powiesiÅ‚ w swoim domu. Obrazek byÅ‚ niewielki, miaÅ‚ wymiary zaledwie 9,5 na 15,5 centymetra. Przez lata KÅ‚ossowski modliÅ‚ siÄ™ przed nim. Jednak po ciężkiej chorobie postanowiÅ‚ w 1844 r. umieÅ›cić obraz na drzewie w lesie grÄ…bliÅ„skim. W ten sposób w caÅ‚oÅ›ci wypeÅ‚niÅ‚ przyrzeczenie dane przed laty Matce Bożej. Kilka lat później, w 1848 roku, Tomasz KÅ‚ossowski zmarÅ‚.
Po Å›mierci Tomasza, prawdopodobnie jedynÄ… osobÄ…, która pamiÄ™taÅ‚a o obrazku Matki Bożej umieszczonym na drzewie w leÅ›nym gÄ…szczu, byÅ‚ pasterz MikoÅ‚aj Sikatka. To jemu w latach 1850-1852 kilkakrotnie ukazywaÅ‚a siÄ™ Matka Boża. WybraÅ‚a go na swego posÅ‚aÅ„ca. Pasterz miaÅ‚ przekazać ludziom Jej nawoÅ‚ywania do nawrócenia i modlitwy, szczególnie różaÅ„cowej. Maryja przepowiedziaÅ‚a czasy epidemii, dajÄ…c jednoczeÅ›nie nadziejÄ™ tym, którzy Jej zaufajÄ…. Oprócz upomnieÅ„ Matka Boża obiecywaÅ‚a Polakom opiekÄ™ w najtrudniejszych chwilach. Widocznym potwierdzeniem sÅ‚ów Maryi byÅ‚ OrzeÅ‚ BiaÅ‚y tulony przez niÄ… do piersi. Ustna tradycja przekazuje, że MikoÅ‚aj Sikatka usÅ‚yszaÅ‚ także od Matki Bożej przesÅ‚anie dotyczÄ…ce obrazu:
Gdy nadejdÄ… ciężkie dni ci, którzy przyjdÄ… do tego obrazu, bÄ™dÄ… siÄ™ modlić i pokutować, nie zginÄ…. BÄ™dÄ™ uzdrawiać chore dusze i ciaÅ‚a. Ile razy ten Naród bÄ™dzie siÄ™ do mnie uciekaÅ‚, nigdy go nie opuszczÄ™, ale obroniÄ™ i do swego Serca przygarnÄ™ jak tego OrÅ‚a BiaÅ‚ego. Obraz ten niech bÄ™dzie przeniesiony w godniejsze miejsce i niech odbiera publicznÄ… cześć. Przychodzić bÄ™dÄ… do niego pielgrzymi z caÅ‚ej Polski i znajdÄ… pocieszenie w swych strapieniach. Ja bÄ™dÄ™ królowaÅ‚a memu narodowi na wieki. Na tym miejscu wybudowany zostanie wspaniaÅ‚y koÅ›cióÅ‚ ku mej czci. JeÅ›li nie zbudujÄ… go ludzie, przyÅ›lÄ™ anioÅ‚ów i oni go wybudujÄ….
W okolicy gÅ‚oÅ›no byÅ‚o o maryjnych objawieniach. Nikt jednak w nie nie wierzyÅ‚. SprawÄ… pasterza zainteresowaÅ‚y siÄ™ natomiast carskie wÅ‚adze. Zaniepokojone opowiadaniem MikoÅ‚aja o tym, iż Matka Boża ukazaÅ‚a mu siÄ™ z wizerunkiem OrÅ‚a BiaÅ‚ego na piersi, postanowiÅ‚y zamknąć pasterza w wiÄ™zieniu. BaÅ‚y siÄ™ tego, że treść opowiadania mogÅ‚aby - w ich mniemaniu - źle wpÅ‚ynąć na Polaków, bÄ™dÄ…cych w niewoli. Zaborcy chcieli, aby Polacy nie mieli nadziei i siÅ‚y na walkÄ™ o odzyskanie niepodlegÅ‚oÅ›ci. Mimo szykan, MikoÅ‚aj nigdy nie odwoÅ‚aÅ‚ swoich zeznaÅ„. DziÄ™ki temu, że lekarz wystawiÅ‚ mu faÅ‚szywe Å›wiadectwo o chorobie umysÅ‚owej, wyszedÅ‚ na wolność. Po opuszczeniu wiÄ™zienia wiódÅ‚ skromne życie.
JesieniÄ… 29 wrzeÅ›nia 1852 roku obraz Matki Bożej przeniesiono uroczyÅ›cie do kaplicy w Licheniu. NastÄ™pnie niemal 150 lat znajdowaÅ‚ siÄ™ w koÅ›ciele Å›w. Doroty. I być może znajdowaÅ‚by siÄ™ w nim do dziÅ›. Jednak posÅ‚uszni nakazowi NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny księża marianie, pod przewodnictwem ówczesnego kustosza Sanktuarium ks. Eugeniusza Makulskiego MIC, postanowili rozpocząć budowÄ™ Å›wiÄ…tyni godnej Pani LicheÅ„skiej. ZaÅ‚atwiono wszelkie formalnoÅ›ci oraz wybrano projekt. Budowa bazyliki trwaÅ‚a 10 lat, od 1994 do 2004 roku. Dwa lata po zakoÅ„czeniu budowy, 2 lipca 2006 roku, Cudowny Obraz Matki Bożej LicheÅ„skiej przeniesiono z koÅ›cioÅ‚a Å›w. Doroty do bazyliki Matki Bożej LicheÅ„skiej. W ten sposób wypeÅ‚niÅ‚y siÄ™ sÅ‚owa Matki Bożej, które wypowiedziaÅ‚a do MikoÅ‚aja.
tekst pochodzi ze strony www.lichen.pl
źródło: Licheń